Препускащата с бясна скорост дигитализация през последните 10 – 15 години носи както много положителни промени, улеснения и бързина на работните процеси, така и нови предизвикателства, като изтощението от дигиталната среда на работното място. Непрекъснатият поток от информация, все повечето на брой виртуални срещи и повсеместната употреба на цифрови технологии, карат служителите да се чувстват претоварени и изтощени. Има обаче стъпки, които компаниите и отделните лица могат да предприемат, за да противодействат на това цифрово изтощение.
Решението не е да се забрани или ограничи използването на технологиите, а да се насърчи тяхното разумно използване. Затова, в чест на Международния ден на синдрома на хроничната умора - 12 май, предлагаме няколко полезни съвета за повече благоденствия на работното място.
1.Определете ясни правила за комуникация:
Организациите трябва да установят ясни правила за вътрешни комуникации. Това включва ограничаване на имейлите извън редовното работно време и използване на алтернативни средства за комуникация за неспешни въпроси. Правилата за комуникация позволяват на служителите да се изключат от работната среда и да се насладят на свободното си време необезпокоявано.
2.Насърчаване на балансираност между работата и личния живот:
Гъвкавото работно време и възможността за работа от вкъщи могат да помогнат за намаляване на напрежението и подобряване на баланса между професионалния и личния живот. Важно е служителите да имат свободата да организират работата си по начин, който отговаря най-добре на индивидуалните им нужди.
Наскоро се появи и терминът work-life blend, който се отнася до сливането на жилищно и работно пространство. Това изцяло положително развитие обаче носи със себе си още по-голям риск от дигитално изтощение. Важно е да се обърне внимание кога наистина е работно време и кога започва личният живот.
3.Планирайте почивки от дигиталните устройства:
Редовните почивки са от решаващо значение за поддържане на концентрацията и предотвратяване на изтощение от дигиталната среда. Компаниите трябва да насърчават своите служители да правят съзнателни почивки, като стоят далеч от екрани и технологии.
4.Обучение по дигитална грамотност:
Много хора се чувстват изтощени, защото не могат да използват дигиталните инструменти ефективно. Затова е добре компаниите да осигуряват обучение по дигитална грамотност, за да гарантират, че служителите им могат да използват технологиите ефективно. Това може не само да увеличи производителността, но и да повиши самочувствието.
5.Точно определяне на очаквания:
Добре е служителите да са наясно какво се очаква от тях и кои задачи са с приоритет. Структурирането на работата може да помогне за намаляване или дори претоварване на дигиталното изтощение.
6.Подкрепа на мерки за насърчаване на здравето:
Компаниите могат да приложат програми за насърчаване на физическото и психическото здраве на своите служители. Като например, фитнес програми, програми за психично здраве и подкрепа за справяне със стреса.
Ергономията също не бива да се подценява в дигиталния свят. Все повече срещи са дигитални и следователно се провеждат пред екрана. Поради това, регулируемите по височина бюра и гъвкавите офис столове трябва да бъдат част от основното оборудване на дигиталното работно място.
Дигиталната умора е истинско предизвикателство в съвременния работен свят, но не е неизбежно. Чрез прилагането на целенасочени мерки компаниите и хората могат да помогнат за създаването на здравословна работна среда, в която да се ползват предимствата на цифровизацията, без да се прави компромис със здравето и благосъстоянието. Време е да се съсредоточим върху хората зад екраните и да гарантираме, че разполагат с необходимите инструменти и подкрепа, за да работят успешно и здравословно в дигиталната ера.
В OFFISPHERA ще предложим цялостни решения за ергономичен офис, както и изграждането на неформални пространства за работа или почивка на служителите.
Свържете се с нас като позвъните или изпратите запитване тук.
Може да посетите и нашия шоурум в София, ул. Коста Лулчев 25.